Przeskocz do treści

Zapanuj nad stresem. Zapanuj nad zawałem

Stresujesz się z powodu PITów? Często ponoszą cię emocje? Denerwujesz się z byle powodu? Twoje serce może tego nie wytrzymać. Co roku na zawał serca umiera około 100 tys. Polaków. Jak donoszą lekarze, jedną z przyczyn zawału może być stres.

Niewinne podatki

43-letni Tomasz K. tego wieczoru siedział w swoim gabinecie. Postanowił zając się bieżącymi dokumentami i rozliczyć swoje deklaracje podatkowe. Coś mu jednak ciągle nie pasowało w wyliczeniach. Kilkakrotnie obliczał swoje PITy i zawsze coś było nie tak. Z obliczeń wynikało, że będzie musiał sporo dopłacić fiskusowi. Gwałtownie podniosło mu się ciśnienie, a chwile później poczuł dziwne kłucie w okolicy klatki piersiowej. Pan Tomasz K. obudził się w ambulansie. Na szczęście jego żona  była w pobliżu i usłyszała jak mąż pada na ziemię.

Śmiertelny stres

Pan Tomasz miał sporo szczęścia. Codziennie na zawał serca umiera ponad 200 osób w Polsce. Wszystko przez stres i siedzący tryb życia. Okazało się, że osoby które mają skłonności do wybuchów gniewu oraz frustraci, mają o wiele większe szanse na zawał serca niż osoby spokojne i ustabilizowane emocjonalnie. Stres powoduje wzrost produkcji adrenaliny, która w pewnym wieku nie jest korzystna dla serca. Stres to mechanizm obronny organizmu. Krew zaczyna szybciej krążyć, adrenalina dostaje się do krwi w zwiększonej dawce, zanikają inne potrzeby fizjologiczne, a organizm przygotowuje się do odparcia ataku.

Podniesiony poziom adrenaliny jest o wiele bardziej groźny dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Gdy siedzimy po kilka-kilkanaście godzin dziennie, znacząco obniża się zdolność organizmu do rozbijania tłuszczów w krwioobiegu, którego nadmiar wpływa znacząco na stan układu krążenia.

Opanuj swoje emocje

Lekarze proponują ruch na świeżym powietrzu oraz odpowiednie, niskotłuszczowe diety w walce z zawałem. Warto dodać do tego zmianę podejścia do życia. Optymizm i dobre nastawienie oraz unikanie stresogennych sytuacji (w stylu rozliczania PITów) to prosta recepta na uniknięcie zawału. Warto zapoznać się z ćwiczeniami relaksacyjnymi oraz zaopatrzyć swoją płytotekę w łagodną muzykę. Dobrym rozwiązaniem są również regularne masaże.

Jest wiele metod na opanowanie stresu oraz własnych emocji. Warto się z nimi zapoznać, bo skorzysta na tym nie tylko sam zainteresowany, ale również najbliżsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *